Nazywam się Maciej Bobrowski. W 2006 w Londynie uzyskałem dyplom międzynarodowej organizacji ITEC. Masaż tajski jest moją ulubioną formą masażu, ponieważ widzę jego zadziwiającą skuteczność i moc działania. Wykonuje się go na podłodze a pacjent jest w luźnym ubraniu, co jest dla niego bardzo komfortowe. Zabieg trwa około 1 godziny, ale może tez trwać 1,5 godziny, w zależności od potrzeby. Możliwość specjalizowania masażu pod indywidualne potrzeby: np.: masaż pleców dolnych lub górnych, masaż nóg…Już po jednym masażu można odczuć znaczącą poprawę odczuwania swojego ciała energii i ruchliwości, czasem gdy sytuacją jest trudniejsza potrzeba więcej masaży. Wykonuję również masaż relaksacyjny oraz Reiki.

Tradycyjny masaż Tajski

Źródła masażu tajskiego upatrywane są w Indiach (a przez niektórych badaczy również w Chinach), skąd mógł on przywędrować do Tajlandii przed ponad dwoma tysiącami lat. Nie jest jednak wykluczone, że masaż ten pochodzi z samej Tajlandii a ulegał w międzyczasie wpływom indyjskim (Ajurweda) oraz chińskim.

Masaż jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny tajskiej. Zwykle jest stosowany przez Tajów wraz z kręglarstwem, leczeniem dietą, różnego rodzaju specyfikami podawanymi doustnie oraz zewnętrznie.

Masaż tajski ma na celu przewrócenie harmonii organizmu – odblokowuje przepływ energii, pozytywnie oddziałuje na krążenie krwi i limfy, wzmacnia układ odpornościowy organizmu a także rozluźnia mięśnie i poprawia sprawność ruchową. Jednocześnie zapewnia głęboki relaks, który wywołuje w organizmie wiele pozytywnych zmian prowadzących do przywrócenia równowagi i harmonii.

Masażysta wykorzystuje tu rozmaite techniki, głównie rytmiczny, powolny nacisk ciałem, a także elementy rozciągania, biernej jogi oraz pracy z kanałami energetycznymi.

W masażu tajskim przede wszystkim uciskane są określone punkty na całym ciele – począwszy od stóp a następnie kolejnych partii ciała idąc w kierunku głowy. Masaż tajski wykonywany jest nie tylko dłońmi ale także kciukami, nadgarstkami, przedramionami a nawet łokciami, kolanami i stopami. Masowana osoba przyjmuje w trakcie masażu wiele różnych pozycji właściwych dla jogi – z tego względu masaż tajski bywa nazywany „jogą dla leniwych”.

Rozciąganie mięśni ciała odpowiadające temu, jakie stosowane jest w jodze, powoduje zwiększenie zasięgu ruchów, a także rozluźnienie mięśni. Momentami masaż jest bardzo intensywnie odbierany i może być nieco bolesny – zwłaszcza na początku, ale doskonale odpręża i redukuje zmęczenie mięśni i stawów.

Cele:

  • Zmniejszenie napięć
  • Przywrócenie prawidłowej ruchomości sąsiadujących ze sobą struktur.
  • Przywrócenie prawidłowej wymiany tkankowej.
  • Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.
  • Przywrócenie prawidłowej cyrkulacji krwi i chłonki.
  • Zmniejszenie napięć psychicznych.

Podstawy medyczne: Sieć łącznotkankowa przebiega w najróżniejszych kierunkach. Prawidłowa analiza jej przebiegu pozwala zbadać jej fizjologiczny i patologiczny stan. W przypadku jej wzmożonych napięć zastosowanie odpowiednich technik przywraca jej prawidłowe funkcjonowanie.

Techniki: W odróżnieniu od technik zachodnich, w masażu tajskim bardzo ważne jest oddziaływanie całego ciała terapeuty poprzez dłonie, palce, łokcie, stopy, kolana na ciało pacjenta. Masaż odbywa się na macie w odpowiednich pozycjach przy wyprostowanym kręgosłupie terapeuty. Obserwując prace terapeuty, możemy odnieść wrażenie, że jest to forma tańca z udziałem pacjenta.